Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Zespół śpiewaczy przy Etnocentrum ZK

Zespół śpiewaczy przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej działa od marca 2024 r. Jest to kontynuacja wcześniej przeprowadzanych warsztatów śpiewaczych. Obecnie zespół tworzy pięć osób w różnym wieku. Cały czas można dołączyć w szeregi grupy! Próby odbywają się raz w tygodniu i trwają zwykle około półtorej godziny.

 

Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycyjnego śpiewu, głównie z regionu Pogórza, oraz odtwarzanie zapomnianych już pieśni. Członkowie grupy sięgają po pieśni występujące na całym obszarze Ziemi Rzeszowskiej. Zespół wykonuje pieśni o różnorodnej tematyce, związane zarówno z obrzędowością doroczną, jak i rodzinną; świeckie oraz religijne. Obecnie w repertuarze znajduje się kilkadziesiąt pieśni i przyśpiewek. Stopniowo włączane są nowe utwory. Członkowie zespołu stawiają sobie także za cel odtwarzanie pieśni zgromadzonych i wydanych w pracy pt. „Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na ścieżkach kultury tradycyjnej: Wyprawa pierwsza: obrzędowość doroczna”.

Podczas prób członkowie zespołu zapoznają się z kulturą pogórzańską i tradycjami regionu. Mają także okazję poznać podstawy techniki wokalnej i emisji głosu niezbędne do pracy nad pieśniami ludowymi.

 

Mimo krótkiej działalności, grupa już kilkukrotnie wystąpiła przed krośnieńską publicznością. Pierwszy występ uczestników warsztatów miał miejsce 7 stycznia 2024 r. przy okazji kolędowania
w Etnocentrum ZK.

W nowej formule Zespół śpiewaczy zadebiutował 26 kwietnia 2024 r. podczas wernisażu wystawy malarskiej „Leśne opowieści” autorstwa Katarzyny Oczoś. Występ został niezwykle ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność i nagrodzony oklaskami.

18 maja 2024 r. Zespół śpiewaczy dał aż trzy krótkie koncerty podczas Nocy Muzeów. Członkowie zespołu zaprosili zwiedzających do wspólnego śpiewania i poprowadzili warsztaty pieśni majowych. Uczestnicy mieli okazję poznać majowe tradycje i nauczyć się kilku pieśni o tematyce maryjnej.

22 czerwca 2024 r. Zespół śpiewaczy wystąpił na Wieczorze Świętojańskim, tj. na Święcie tradycji ziemi krośnieńskiej – LATO,  gdzie zaprezentował pieśni związane z Sobótkami oraz tematyką miłosną.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to kolejne interesujące wydarzenie w Etnocentrum, podczas którego nie mogło zabraknąć naszej grupy śpiewaczej. Wraz z p. Bartoszem Gałązką poprowadziliśmy
7 września 2024 r. warsztaty śpiewacze pt. Czy śpiewem można wędrować? W trakcie spotkania uczestnicy poznali kilka ballad,
a także pieśń rekrucką i miłosną. Warsztaty te były wyjątkowe, ponieważ mieliśmy okazję zastanowić się nad przemieszczaniem się repertuaru ludowego po różnych częściach Polski i krajach sąsiednich.

4 października w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbył się wernisaż p. Jarosława Wnęka pt. Mam ja konika, który mieliśmy przyjemność uświetnić naszym śpiewem. Jesień to także czas Andrzejek, dlatego 28 listopada, przy muzyce Kapeli Ludowej Trzcinicoki, poprowadziliśmy Wieczórek andrzejkowy. Wspólnie przypomnieliśmy sobie zwyczaje i zabawy, jakie towarzyszyły naszym przodkom w dniu św. Andrzeja. Śmiech i poczucie wspólnoty poprzez śpiew udzieliły się wszystkim naszym gościom.

Rok 2025

Styczeń był dla nas czasem prowadzenia otwartych prób, w ramach których – staropolskim zwyczajem  – kolędowaliśmy
wraz z naszymi gośćmi
. 5 stycznia Etnocentrum ZK, także za sprawą naszej grupy, wypełniło się dźwiękami kolęd, które wspólnie
z licznie przybyłymi uczestnikami mieliśmy okazję wyśpiewać. Znajome melodie przeplatały się z rzadko wykonywanymi kantyczkami, tworząc niezwykłą, świąteczną atmosferę.

Sezon wiosenny 2025 r. rozpoczęliśmy sentymentalnie – od muzycznej wyprawy na Pogórze
i Łemkowszczyznę. 4 kwietnia wystąpiliśmy podczas wernisażu „Ślady czasu”, autorstwa pań Marty Krynickiej-Orzech oraz Alicji Przybyszowskiej.

5 kwietnia był dla nas czasem refleksji i zadumy przy pieśniach pasyjnych. Podczas prowadzonych przez nas warsztatów zabrzmiały starodawne pieśni przeznaczone na czas Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalnego.

 

Zespół śpiewaczy działający przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nie tylko „strażnik tradycji”, ale także żywy dowód na to, że kultura ludowa wciąż może łączyć pokolenia i inspirować do wspólnego śpiewu. Przed nami wiele muzycznych przygód. Razem
z Państwem chcemy tworzyć kolejne rozdziały historii naszej grupy i wspólnie pielęgnować pogórzańskie zwyczaje.

Pasjonatów tradycyjnego śpiewu zachęcamy do dołączenia w szeregi zespołu, zaś wszystkich zapraszamy na nasze kolejne koncerty.

Aleksandra Cieślik

 

Członkostwo w zespole

Aby dołączyć do zespłu zapraszamy na dowolną próbę zespołu. Próby odbywają się zwyczajowo
w piatki o 17:00. O szczegóły dotyczące funcjonowania zespołu można dopytać dzowoniąc na numer 13 47 43 512. 

 

Zapraszamy!