Zespół śpiewaczy przy Etnocentrum ZK
Zespół śpiewaczy przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej działa od marca 2024 r. Jest to kontynuacja wcześniej przeprowadzanych warsztatów śpiewaczych. Obecnie zespół tworzy pięć osób w różnym wieku. Cały czas można dołączyć w szeregi grupy! Próby odbywają się raz w tygodniu i trwają zwykle około półtorej godziny.
Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycyjnego śpiewu, głównie z regionu Pogórza, oraz odtwarzanie zapomnianych już pieśni. Członkowie grupy sięgają po pieśni występujące na całym obszarze Ziemi Rzeszowskiej. Zespół wykonuje pieśni o różnorodnej tematyce, związane zarówno z obrzędowością doroczną, jak i rodzinną; świeckie oraz religijne. Obecnie w repertuarze znajduje się kilkadziesiąt pieśni i przyśpiewek. Stopniowo włączane są nowe utwory. Członkowie zespołu stawiają sobie także za cel odtwarzanie pieśni zgromadzonych i wydanych w pracy pt. „Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na ścieżkach kultury tradycyjnej: Wyprawa pierwsza: obrzędowość doroczna”.
Podczas prób członkowie zespołu zapoznają się z kulturą pogórzańską i tradycjami regionu. Mają także okazję poznać podstawy techniki wokalnej i emisji głosu niezbędne do pracy nad pieśniami ludowymi.
Mimo krótkiej działalności, grupa już kilkukrotnie wystąpiła przed krośnieńską publicznością. Pierwszy występ uczestników warsztatów miał miejsce 7 stycznia 2024 r. przy okazji kolędowania w Etnocentrum ZK.
W nowej formule Zespół śpiewaczy zadebiutował 26 kwietnia 2024 r. podczas wernisażu wystawy malarskiej „Leśne opowieści” autorstwa Katarzyny Oczoś. Występ został niezwykle ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność i nagrodzony oklaskami.
18 maja 2024 r. Zespół śpiewaczy dał aż trzy krótkie koncerty podczas Nocy Muzeów. Członkowie zespołu zaprosili zwiedzających do wspólnego śpiewania i poprowadzili warsztaty pieśni majowych. Uczestnicy mieli okazję poznać majowe tradycje i nauczyć się kilku pieśni o tematyce maryjnej.
22 czerwca 2024 r. Zespół śpiewaczy wystąpił na Wieczorze Świętojańskim, tj. na Święcie tradycji ziemi krośnieńskiej – LATO, gdzie zaprezentował pieśni związane z Sobótkami oraz tematyką miłosną.
Pasjonatów tradycyjnego śpiewu zachęcamy do dołączenia w szeregi zespołu, zaś wszystkich zapraszamy na nasze kolejne koncerty.
Przed nami wiele muzycznych przygód. Po wakacjach ruszamy z szeregiem koncertów. We wrześniu weźmiemy udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. 4 października 2024 r. uświetnimy wernisaż wystawy zabawek w Etnocentrum ZK. 29 listopada 2024 r. zapraszamy na Andrzejki w Etnocentrum z naszym udziałem, a już dwa tygodnie później na kolejne Święto tradycji ziemi krośnieńskiej – ZIMA. Szczegółowe informacje zostaną podane w późniejszym terminie.
Aleksandra Cieślik
Członkostwo w zespole
Aby dołączyć do zespłu zapraszamy na dowolną próbę zespołu. Próby odbywają się zwyczajowo w piatki o 17:00. O szczegóły dotyczące funcjonowania zespołu można dopytać dzowoniąc na numer 13 47 43 512.
Zapraszamy!