START-UP I
START-UP I
Start-up w tradycję- cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, część I, to spotkania z rzemieślnikami, Mistrzami i Uczniami danej dziedziny. W cyklu przeprowadzone zostały warsztaty tkackie, snycerskie i kowalskie, które odniosły sukces i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ponadto realizacja projektu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tradycyjnym rzemiosłem ludowym.
Łącznie odbyło się 26 godzin różnych warsztatów, w których łącznie udział wzięło 250 uczestników.
Projekt Start-up w tradycję część I trwał od lipca do listopada 2020. W tym czasie obyły się warsztaty rzemieślnicze oraz zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące projekt.
Cykl warsztatów rzemieślniczych "Start-up w tradycję, część I" obejmował 4 warsztaty, które odbyły się zgodnie z poniższym harmonogramem:
18-19.07.2020 warsztaty tkackie, prowadzący Tadeusz Leczek i Anna Maria Zygmunt
Czas trwania: 8 godzin (2 spotkania po 4 godz.)
Na ziemi krośnieńskiej zawód tkacza był zawsze ceniony, zapewniał pracę i chleb. Dzięki niemu Krosno było znane w całej Polsce, a krośnieńskie płótna lniane były wykonywane solidnie. W warsztatach wzięło udział 15 osób w wieku od 14 do 48 roku życia. Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię, tajniki tkania, budowę i zasadę działania krosna tkackiego. Pod okiem prowadzących dowiedzieli się jak przygotować i założyć osnowę na krosno oraz według własnego pomysłu utkali makatki artystyczne.
Link do galerii zdjęć z warsztatów: Warsztaty tkackie
22-23.08.2020 warsztaty snycerskie, prowadzący Kazimierz Łoch i Paweł Armata
Czas trwania: 6 godzin(2 spotkania po 3 godziny)
Najbardziej złożoną i wymagającą formą obróbki drewna wśród Łemków jest tradycyjna rzeźba artystyczna praktykowana w wielu łemkowskich wioskach. Ta sztuka ludowa osiągnęła swój najwyższy poziom rozwoju w małych wsiach Wólka i Bałucianka w województwie łemkowskich, niedaleko uzdrowisk Rymanów-Zdrój i Iwonicz-Zdrój.
Podczas warsztatów każdy uczeń wykonał płaskorzeźbę o wzorze botanicznym pod okiem dwóch mistrzów, młodszego i starszego. W warsztatach rzeźbienia w drewnie wzięło udział 15 uczestników w wieku od 14 do 50 lat. Na peronie za Etnocentrum uczestnicy warsztatów rzeźbienia w drewnie przez dwa dni pracowali nad swoimi płaskorzeźbami. Po zapoznaniu się z techniką i zasadami BHP zaprojektowali wzór, przenieśli go na materiał, a następnie stworzyli swoją pierwszą płaskorzeźbę.
Link do galerii zdjęć z warsztatów: Warsztaty syncerskie
26-27.09.2020 warsztaty kowalskie, prowadzący Andrzej Słowik i Bartłomiej Gazda
Czas trwania: 12 godzin (2 spotkania po 6 godz.)
Kowalstwo to bardzo stary zawód, jednak w wyniku przemian gospodarczych po 1945r. stracił na znaczeniu. Wzrost zainteresowania kowalstwem artystycznym w ostatnich latach pozwala na odrodzenie się tego zawodu. Podczas warsztatów prowadzący przybliżyli uczestnikom kowalstwo artystyczno-użytkowe oraz techniki kowalskie na zimno i gorąco. Prowadzący zaprezentowali pracę w kuźni, zasady bezpieczeństwa oraz stosowane narzędzia, maszyny i techniki kowalskie. Każdy miał okazję trochę popracować i stworzyć swój wyrób kowalstwa użytkowego.
Link do galerii zdjęć z warsztatów: Warsztaty kowalskie
Na zakończenie projektu, które odbyło się 6 listopada 2020 roku, zaprosiliśmy uczestników warsztatów wraz z prowadzącymi poszczególne spotkania. Zaproszeni goście mieli okazje zobaczyć pokaz mody kolekcji „Łemkowyna” autorstwa Anny Marii Zygmunt oraz wysłuchać koncertu kapeli „Uherec”. Podczas spotkania podsumowującego uczestnicy mogli zapoznać się z kolekcją tradycyjnych strojów łemkowskich wypożyczonych z Izby Regionalnej w Olchowcu. Wydarzenie było dostępne dla wszystkich chętnych, a także było transmitowane online za pośrednictwem social mediów Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach realizacji projektu „Start-up w tradycję -cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej” był bezpłatny.
Dziękujemy wszystkim prowadzącym, uczestnikom oraz osobom zainteresowanym działalnością Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.