Wieczór panieński w Etnocentrum
Rytuały i tradycje są bardzo ważne - dają nam siłę i energię pokoleń, wewnętrzny spokój oraz pewność, że każda rzecz i zdarzenie ma swój czas i miejsce. A nadawanie wyjątkowego znaczenia ważnym zdarzeniom w życiu człowieka od zawsze było istotną kwestią.
W czasach staropolskich wieczór panieński nazywany był rózgowinami lub wieczorem dziewiczym. Spotkanie odbywało się krótko przed ślubem, najczęściej w domu przyszłej Panny Młodej, często w noc poprzedzającą wesele.
Zachęcamy do celebrowania atmosfery integracji, kobiecości i wspólnotowości podczas wieczoru panieńskiego w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zabierzemy Was w nowoczesną podróż w tradycję, w wybranym scenariuszu wieczoru. Do każdego z nich dostępna jest opcja z poczęstunkiem zgodnie z cennikiem umieszczonym na końcu.
- Izba z piecem – weselny kołacz, 2,5 godz., 40 zł/osobę
Dobra gospodyni, cuda w kuchni czyni. Najwyższy czas, by sprawdzić, czy Panna Młoda jest dobrą gospodynią. Zapraszamy Was do wspólnej zabawy przy pieczeniu weselnego kołacza.
Dawniej, taki drożdżowy kołacz z delikatnej mąki pszennej wróżył o powodzeniu życia małżeńskiego. Jeśli pięknie wyrósł i się zarumienił, małżonków czekało długie, szczęśliwe życie, jeśli zaś wyszedł zakalec, zwiastował problemy małżeńskie.
Dla zapewnienia powodzenia zadania w pieczeniu pomoże Wam certyfikowana gospodyni domowa – Fiona. A żeby umilić Wam spotkanie, przygotuje razem z Wami kanapeczki i lemoniadę - nieodzowne elementy dawnych panieńskich spotkań.
Z kuchni zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty, karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.
- Warsztat tkacki – Rózga weselna i plecenie wianków 2,5 godz., 35 zł/osobę
Podczas wieczoru panieńskiego panny przystrajały rózgę weselną, czyli gałąź iglastego drzewa strojoną jabłkami, orzechami oraz ozdobami z bibuły. Rózga - symbol męskości, była podczas wesela w rękach starosty, następnie Pan Młody musiał ją wykupić.
Zadaniem Panny Młodej będzie przystrojenie pamiątkowej rózgi za pomocą dostępnych materiałów. Dodatkowo z zebranych przez pracowników Etnocentrum żywych kwiatów każda z uczestniczek uplecie dla siebie wianek. Która uplecie najpiękniejszy, ta w następnej kolejności wyjdzie za mąż.
Następnie zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty, karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.
- Warsztat tkacki – wieczór z gliną, 2,5 godz., 40 zł/osobę
W Etnocentrum działa pracownia ceramiczna, w ramach której przygotowaliśmy dla Was unikatowe naczynia. Waszym zadaniem jest ich udekorowanie w dowolny sposób. Pomoże Wam w tym nasza rękodzielniczka prowadząca na co dzień warsztaty ceramiczne.
Dodatkowo przygotowaliśmy dla Was kafelek, który po ozdobieniu będzie pamiątką wieczoru. Zachęcamy do twórczej aktywności, bo taki wieczór jest wart wspomnień.
W przerwie zapraszamy do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty, karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.
- Warsztat tkacki – wieczór biżuterii etno, 2,5 godz., 40 zł/osobę
Tradycyjną metodą robienia biżuterii w tym regionie była metoda koralikowa. Z ozdób nią wykonywanych słynęli zarówno Łemkowie, jak Huculi.
Waszym zadaniem podczas tego wieczoru będzie wykonanie drobnego elementu biżuterii koralikowej, np. pierścionka oraz skomponowanie zestawu biżuterii dla Panny Młodej z komponentów przygotowanych przez naszą rękodzielniczkę. Pomoże Wam w tym nasza koleżanka, która na co dzień specjalizuje się w biżuterii koralikowej.
W przerwie zapraszamy do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty, karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.
- Warsztat tkacki – wieczór z makatką, 2,5 godz., 35 zł/osobę
„Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż (lub ‘co sama’) lubi” 😊
Makatka to rodzaj obrazu, najczęściej haftowanego, powstałego z połączenia symbolicznego rysunku i słowa pisanego. Miała podkreślać czystość i poczucie piękna gospodyni, zdobić ale także i nauczać.
Waszym zadaniem będzie wspólne zaprojektowanie z wymyśloną przez siebie sentencją makatki dla przyszłej Panny Młodej i pani domu.
Następnie zabawa przeniesie się do strefy multimedialnej, gdzie czekają na Was takie atrakcje jak: wirtualna przymierzalnia ze strojami ludowymi z różnych regionów, kinecty, karaoke, przejażdżka drabiniastym wozem i wiele innych.
Regulamin wieczoru panieńskiego do pobrania tutaj.