Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Edukacja dzieci i młodzieży

W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbywają się zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. 

 

Oferta lekcji regionalnych obejmuje lekcje całoroczne oraz sezonowe. Zajęcia polegają na wykorzystaniu rekwizytów kultury tradycyjnej (dawnych przedmiotów codziennego użytku, elementów świata przyrody wykorzystywanych w dawnych czasach, np. do zabawy, w medycynie ludowej) oraz tekstów kultury tradycyjnej (gier, pieśni, przysłów, tekstów gwarowych) w ramach scenariusza zajęć aktywizującego wszystkich uczestników, odbywającego się w wybranych przestrzeniach Etnocentrum.

 

NOWOŚĆ! 

Lekcja regionalna dla grup przedszkolnych:

  • Jak Babcia i Dziadek – dziecięce zabawki. Lekcja krótka (45 min.) – Poznanie życia na wsi oczami dziecka, jego obowiązków i przyjemności – zabawy i zabawki/ cena: 15 zł za uczestnika. Lekcja długa (1 godz. 30 min.) – Podzielone na dwie grupy przedszkolaki poznają życie na wsi oczami dziecka – jego obowiązków i przyjemności – zabawy i zabawki (45 minut), oraz uczestniczą w warsztatach rękodzieła tradycyjnego (45 min.)/ cena: 30 zł za uczestnika.

 

Lekcje regionalne dla grup szkolnych:

  • sezonowe: w zależności od pory roku, zapraszamy na spotkania z tradycyjną obrzędowością doroczną ziemi krośnieńskiej i poznawanie zwyczajów i obrzędów praktykowanych przez mieszkańców naszych stron pod koniec wieku XIX i początkiem wieku XX; przekazana wiedza zostanie uzupełniona i utrwalona dzięki połączeniu z warsztatem rękodzielniczym lub kulinarnym nawiązującym do tematyki lekcji.
     
  • całoroczne, połączone ze zwiedzaniem Etnocentrum, z wykorzystaniem autentycznych rekwizytów oraz tekstów kultury tradycyjnej (legendy, pieśni, ) w wybranym scenariuszu.

- Lnem snuta opowieść – tajniki rękodzieła tradycyjnego. Lekcja krótka (1 godz. 15 min.) – Uczniowie zwiedzają Etnocentrum, poznając historię przemysłu lniarskiego w Krośnie i okolicy/ cena: 15 zł za uczestnika. Lekcja długa (2 godz.) – Podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzają Etnocentrum, poznając historię przemysłu lniarskiego w Krośnie i w okolicy (1 h), oraz zostają wtajemniczeni w podstawy tkactwa w trakcie warsztatów tradycyjnego rękodzieła (1 h)/ cena: 30 zł za uczestnika.

- Świat baśni i legend z okolic Krosna. Lekcja krótka (1 godz. 15 min.) - Uczniowie zwiedzają Etnocentrum, poznając świat baśni i legend z okolic Krosna/ cena: 15 zł za uczestnika. Lekcja długa (2 godz.) – Podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzają Etnocentrum, poznając świat baśni i legend z okolic Krosna (1 godz.), oraz uczestniczą w warsztatach rękodzieła tradycyjnego/ cena: 30 zł za uczestnika, lub w warsztatach kulinarnych (do wyboru, 1 godz.)/ cena: 30 zł za uczestnika.

- Rośnij bochnie, rośnij – sekrety pogórzańskiej kuchni. Lekcja krótka (1 godz. 15 min.) – Uczniowie poznają tradycje          związane z uprawą roli i technikę wypieku chleba/ cena: 15 zł za uczestnika. Lekcja długa (2 godz.) – Podzieleni na dwie grupy uczniowie poznają tradycje związane z uprawą roli i technikę wypieku chleba (1 godz.) oraz uczestniczą w warsztatach pieczenia proziaków (1 godz.)/ cena: 30 zł za uczestnika.

 

Uczestnikami zajęć mogą być dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Lekcje regionalne odbywają się od wtorku do piątku w godz. od 9:00 do 15:00. W celu dostosowania zajęć do indywidualnych potrzeb danej grupy, prosimy o wcześniejszy kontakt.