Warsztaty
Zajęcia warsztatowe prowadzone w Etnocentrum dotyczą każdego działu kultury ludowej i tradycyjnej. Proponujemy warsztaty:
- KULINARNE;
Etnoranki
Etnoranki, czyli warsztaty kulinarne ze wspólnym śniadaniem, to aktywny czas w naszej Izbie
z Piecem. Podczas zajęć można się uczyć i degustować! Pod czujnym okiem instruktora, uczestnicy przyrządzają potrawy wg. dawnych przepisów. Do dyspozycji uczestników jest w pełni wyposażona kuchnia i zaplecze techniczne (tj. makutra, mątewka i maśniczka).
Etnoranki odbywają się w niedzielne poranki, rozpoczynamy o 10:30.
Czas trwania ok. 1,5 h. Koszt 30zł/osoba dorosła, 22 zł/bilet ulgowy.
Pracowania młodego kucharza
Pracownia młodego kucharza to warsztaty kulinarne, które pozwalają dzieciom zapoznać się
z podstawami gotowania, a także tradycyjną kuchnią regionalną. Podczas zajęć dzieci przygotowują pyszne potrawy, które potem mogą odtworzyć w domu z niewielką pomocą rodziców. Każde zajęcia kończą się degustacją przygotowywanych potraw.
Zajęcia w ramach Pracowni odbywają się w wyznaczonych miesiącach: październik – styczeń, marzec – maj. Zajęcia odbywają się w piątki o 16:00.
Czas trwania ok. 1,5 h. Koszt 30 zł/osoba (możliwość kupienia karnetu na 4 spotkania w miesiącu, koszt: 100 zł/osoba).
Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-14 lat.
Warsztaty kulinarne okolicznościowe
W Izbie z Piecem czasami wydarzają się cuda! Zapraszamy na warsztaty kulinarne związane z różnymi okolicznościami w ciągu całego roku. Zapraszamy na zajęcia pączka, faworków, pierników, przygotowywania potraw wielkanocnych czy bożonarodzeniowych.
Warsztaty odbywają się nieregularnie w ciągu całego roku. Aktualny harmonogram spotkań jest udostępniony na stronie www w aktualnościach. Warsztaty okolicznościowe odbywają się w formule bezpłatnej i odpłatnej.
Warsztaty w ramach warsztatów wakacyjnych i podczas ferii zimowych
Zajęcia w pracowni kulinarnej są także w stałej ofercie warsztatów wakacyjnych i w czasie ferii. Oferta warsztatowa obejmuje wtedy trzy różne warsztaty zespolone w jeden 4-dniowy turnus w Etnocentrum ZK. Oferta wakacyjna i na ferie, wraz z możliwością zapisów, pojawia się zwyczajowo ok. miesiąca przed pierwszymi zajęciami.
- RĘKODZIELNICZE
Pracownia plastyki obrzędowej
Pracownia plastyki obrzędowej, czyli zajęcia podczas których dzieci poznają tradycyjne metody
i materiały dekoracyjne, zdobnicze, związane z obrzędowością ludową i tradycyjną. Rękodzielnik pokazuje i uczy uczestników podstaw wycinanki ludowej, malarstwa, haftu, linorytu, robótek ręcznych, itp. Zajęcia mają na celu pobudzanie kreatywności najmłodszych, a także rozwijanie ich zdolności manualnych.
Zajęcia w ramach Pracowni odbywają się w wyznaczonych miesiącach: październik – styczeń, marzec – maj. Zajęcia odbywają się w piątki o 17:30.
Czas trwania ok. 1,5 h. Koszt 25 zł/osoba (możliwość kupienia karnetu na 4 spotkania w miesiącu, koszt: 80 zł/osoba). Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-14 lat.
Pracownie dla dorosłych
W ofercie Etnocentrum znajdują się cykliczne pracownie rękodzielnicze dla dorosłych. Dorośli mogą skorzystać z pracowni warsztatowej, gdzie przygotowują konkretne przykłady dawnego rękodzieła
w nowoczesnym wydaniu. Przykłady rękodzieła podejmowanego na pracowniach dla dorosły to m.in. snycerstwo, tworzenie biżuterii koralikowej, makrama, wełna, bibułkarstwo, ceramika, kosmetyka naturalna, itp.
Zajęcia dla dorosłych zwyczajowo odbywają się w czwartkowe i piątkowe popołudnia w ciągu całego roku.
Zajęcia w ramach pracowni są odpłatne. Szczegóły o ofercie pracowni rękodzielniczych można uzyskać pod numerem telefonu: 13 47 43 512.
Warsztaty okolicznościowe
W ciągu całego roku kalendarzowego odbywają się warsztaty tematyczne, związane z poszczególnymi świętami lub na inne okoliczności. Rękodzielnicy zapraszają m.in. na warsztaty noworoczne, związane ze świętami Wielkanocnymi, Dzień rodziny, warsztaty świętojańskie, andrzejkowe, oraz te związane ze świętami Bożonarodzeniowymi.
Warsztaty odbywają się nieregularnie w ciągu całego roku. Aktualny harmonogram spotkań jest udostępniony na stronie www w aktualnościach. Warsztaty okolicznościowe odbywają się w formule bezpłatnej i odpłatnej.
- ŚPIEWACZE
Warsztaty śpiewacze w Etnocentrum odbywają się wraz z innymi wydarzeniami okolicznościowymi. Otwarte warsztaty śpiewacze prowadzą doświadczeni instruktorzy śpiewu tradycyjnego, związanego
z ziemią krośnieńską.
Przy Etnocentrum ZK od marca 2024 roku działa zespół śpiewaczy, który prowadzi Pani Aleksandra Cieślik. Nabór do zespołu trwa w ciągu całego roku kalendarzowego. Szczegóły o zespole można uzyskać pod numerem telefonu: 13 47 43 512.
Więcej o zespole --> Zespół śpiewaczy przy Etnocentrum ZK
- INNE (odbywające się zgodnie z zaplanowanymi wydarzeniami)
Muzykanckie– na których pod kierunkiem instruktorów można rozwinąć umiejętności w grze na instrumentach tradycyjnych (lira korbowa, skrzypce, basy i in.).
Taneczne– podczas których uczymy różnorodnych form tanecznych, np. tańca korowodowego, chodzonego, regionalnego.
Szczegóły wszystkich warsztatów są dostępne w kalendarzu wydarzeń oraz w aktualnościach.
Jesteś specjalistą z którejś z dziedzin i chcesz poprowadzić warsztaty - skontaktuj się z nami: biuro@etnocentrum.pl