Młody też potrafi - warsztaty z tradycją dla młodzieży
„Młody też potrafi – warsztaty z tradycją dla młodzieży” był to cykl darmowych warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej dedykowany młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Projekt miał na celu przeprowadzenie wśród młodzieży działań edukacyjnych i popularyzacyjnych materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej regionu krośnieńskiego.
Przedmiotem zadania była organizacja cyklu warsztatów obejmujących lokalne rękodzieło/rzemiosło tradycyjne oraz regionalną kuchnię. Pragnęliśmy upowszechnić tradycję i kulturę ludową wśród młodzieży poprzez spotkanie z mistrzami rzemiosła tradycyjnego i uczestnictwo w prowadzonych przez nich warsztatach rękodzielniczych oraz kulinarnych.
W cyklu przeprowadzone zostały warsztaty tkania krajki i warsztaty małych form snycerskich. Każdy cykl warsztatów zwieńczył wyjazd do muzeum/skansenu, w którym młodzież obejrzała archiwalne przedmioty wykonane techniką, którą zgłębiali podczas odbytych warsztatów oraz sposoby ich wykorzystania.
W trakcie warsztatów kulinarnych młodzież pod okiem doświadczonej szefowej kuchni poznała tajniki kuchni regionalnej. Codziennie zgłębiając przepis na inną potrawę, którą wspólnie przygotowali a potem zjedli. Były to potrawy kuchni staropolskiej oraz łemkowskiej, popularne w naszym regionie.
Łącznie odbyło się 30 godzin różnych warsztatów, w których udział wzięło 14 uczestników.
Projekt „Młody też potrafi (…)” trwał od 1 czerwca do 17 października 2024.
Cykl warsztatów rzemieślniczych "Młody też potrafi – warsztaty z tradycją dla młodzieży” odbył się zgodnie z poniższym harmonogramem:
Spotkania rozpoczynały się o 10:00. Po dwóch godzinach warsztatów rękodzielniczych następowały godzinne warsztaty kulinarne, okazja do odpoczynku, posiłku i integracji grupy. Po posiłku przez kolejne dwie godziny kontynuowane były warsztaty rzemieślnicze. Zakończenie dnia warsztatowego następowało o 15:00.
I TYDZIEŃ WARSZTATOWY
6 - 8.08.2024 warsztaty tkania krajki - prowadząca Joanna Rey oraz warsztaty kulinarne - prowadząca Ewa Ziemba
Uczestnicy warsztatów po zapoznaniu się z definicją krajki i możliwościami jej zastosowania poznali również stosowane techniki tkackie i narzędzia niezbędne by ją stworzyć. Prowadzący warsztaty wytłumaczył jak uzyskać pożądany wzór i na co zwrócić szczególną uwagę by tkana krajka miała równe i estetyczne brzegi. Młodzież miała okazję zaprojektować i wykonać własny produkt, któremu nadała nowoczesne zastosowanie np. aplikacji na odzież, bransoletki, paska do spodni lub torebki, bądź inny jaki przyszedł im do głowy.
Czas trwania:
- warsztaty krajki – 12 godzin (3 x 4 godziny)
- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)
* fuczki - placki łemkowskie,
* proziaki,
* lewesz – łemkowska zupa grzybowa.
9.08.2024 wyjazd do Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie.
II TYDZIEŃ WARSZTATOWY
20-22.08.2024 warsztaty małych form snycerskich – prowadzący Katarzyna i Mirosław Bury oraz warsztaty kulinarne – prowadzący Ewa Szymko
Tematyka warsztatów odnosiła się i czerpała wprost z doświadczeń i wzornictwa ludowego naszych karpackich terenów. Prowadzący omówili rodzaje drewna, oraz narzędzia potrzebne do jego obróbki. Uczestnicy wykonali projekt a później, pod okiem nauczyciela, niewielki ozdobny przedmiot, który na koniec zabezpieczyli. Młodzież uczestnicząca w warsztatach snycerskich również miała okazję poszukać dla swoich wyrobów współczesnego zastosowania, powstały medaliony, podstawki i breloki do kluczy ograniczała ich tylko własna wyobraźnia.
Czas trwania:
- warsztaty snycerskie – 12 godzin (3 x 4 godziny)
- warsztaty kulinarne – 3 godziny (3 x 1 godzina)
* pierogi lepione z wałka z dziko rosnącą miętą,
* hałuszky – łemkowskie kluski,
* barszcz na wodzie z kiszonych ogórków.
23.08.2024 wyjazd do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.
W związku z ograniczoną liczbą miejsc Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, spośród wszystkich zgłoszeń, wyłoniło uczestników warsztatów. Szczegóły naboru dostępne były w formularzach zgłoszeń. Jeden uczestnik mógł wypełnić formularz TYLKO na jeden tydzień warsztatowy.