Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Jak to robimy

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to nie muzeum ani placówka naukowa, chociaż wszystkie prowadzone działania i odbywające się tu wydarzenia opierają się o wiedzę etnograficzną i wynikają z dokładnych badań terenowych.

Kulturę tradycyjną prezentujemy w nowoczesny i nowatorski sposób. Poruszamy się w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, wśród starodawnych przedmiotów i pieśni. Podstawowym środkiem przekazu są bajki, legendy i gawędy dostosowywane do potrzeb każdej grupy wiekowej. We wnętrzach podziemia warto posłuchać oryginalnych pieśni, odkrytych w trakcie poszukiwań na Podkarpaciu, a w scenerii dawnego peronu kolejowego obejrzeć stare zdjęcia, odnajdując ślady historii naszego regionu. W sali legend można zasiąść w drabiniastym wozie i zapoznać się z jedną z wielu lokalnych opowieści w animowanej, interaktywnej wersji. W sali gier można znaleźć zarówno nowoczesne gry w technologii kinect, jak i tradycyjne gry planszowe. W izbie z piecem za pomocą video mappingu przedstawiono proces przygotowywania tradycyjnego posiłku. Na chętnych czeka też wirtualna przymierzalnia ludowych strojów i możliwość zaprojektowania własnego wzoru haftu na specjalnym ekranie dotykowym.

Prowadzone przez nas warsztaty odzwierciedlają świat dawnej wsi – wyrabiają poczucie rytmu, budują harmonię z otoczeniem i wewnętrzny porządek. Tradycyjne śpiewy, muzyka, tańce, tkactwo, potrawy, hafty, etnobotanika, malarstwo i rzeźba współistnieją tu z nowoczesnymi wizualizacjami i światem wirtualnym.

Na potańcówkach w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej można usłyszeć żywą muzykę wykonywaną przez kapele w tradycyjnych składach, nauczyć się oraz zatańczyć popularne krośnieńskie tańce ludowe.