Spędź ferie w Etno! - oferta warsztatów na czas ferii 2025
Na czas ferii zimowych w całej Polsce, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przygotowało ofertę warsztatową skierowaną zarówno do osób, które chciałby poznać kulturę ludową i tradycyjną w nowoczesnej odsłonie. Zapraszamy do zwiedzania naszych ekspozycji, stałej i czasowej, oraz do wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych i kulinarnych, które odbędą się w weekendy ferii w styczniu i w lutym.
W ofercie znajdują się:
ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM, który za pomocą krośnieńskich legend opowie o regionie, a opowieścią przybliży Państwu dawne tradycje i zwyczaje ze wsi połóżonych niegdyś nieopodal Krosna. Nieodłącznym elementem zwiedzania w Etnocentrum jest korzystanie z multimediów, m.in. Etnokaraoke, wirtualna przymierzalnia strojów ludowych, projekcje multimedialne: podworzec, pasternik, sala legend.
Terminy: 26 stycznia, 1 lutego, 2 lutego, 15 lutego*
Godziny rozpoczęcia: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Czas trwania: 1,5 h (w tym 1 godzina z przewodnikiem + 30 minut w piwnicy multimedialnej)
Koszt: bilet normalny 22 zł/osoba, bilet ulgowy 18 zł/osoba
* W weekendy które nie zostały wymienione powyżej, zachęcamy do skorzystania ze zwiedzania z audio przewodnikiem.
WARSZTATY RĘKODZIELNICZE podczas których według instruktażu doświadczonego rękodzielnika, korzystając z naturalnych materiałów i tradycyjnych technik, można będzie wykonać własną pamiątkę z Etnocentrum. Poniżej jest zamieszczony szczegółowy plan na zajęcia wg wyznaczonych terminów odbywania się warsztatów.
Terminy i tematyka zajęć:
- 25 stycznia – 15:00- 17:00
Warsztaty szycia maskotek
Podczas warsztatów rodzinnych dzieci narysują swoje wymarzone maskotki, a następnie z pomocą rodziców wykonają zaprojektowane przez siebie zabawki. Na warsztatach będzie można się nauczyć podstawowych technik szycia ręcznego i zdobienia przytulanek.
Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Prowadząca: Anna Maria Zygmunt
|
- 1 lutego – 15:00- 17:00
Warsztaty tworzenia makiety: Zimowy kącik
Podczas warsztatów rodzice wraz z dziećmi przygotują prototyp przytulnego kącika, w którym może się znaleźć kominek typu koza z imitacją ognia, bujany fotel, ława czy półka z książkami. Przegotowanie makiety i elementów składających się na nią, będzie wymagało od uczestników kreatywności i precyzji. W zamian za to przygotowana makietka będzie ozdobą w domu.
Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Prowadząca: Katarzyna Bartuś
- 8 lutego – 15:00- 17:00
Warsztaty tworzenia ornamentów inspirowanych grami komputerowymi
Zajęcia w sali warsztatowej rozpoczną się od wyjaśnienia najmłodszym uczestnikom czym jest (i czym może być) ornament, jakie są jego cechy i do czego jest stosowany. W kolejnej części uczestnicy wraz z prowadzącym wykonają własne projekty ornamentów, których wzornictwo zaczerpnięte będzie z popularnych gier komputerowych. Zachęcamy do zabrania na zajęcia figurek z własnych kolekcji klocków lub gier, które posłużą do tworzenia wzorów.
Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Prowadzący: Adam Grudzień
- 15 lutego – 15:00- 17:00
Warsztaty tworzenia zabawki ludowej - karuzela z papieru
Warsztaty dla rodzin z dziećmi, podczas których uczestnicy wykonają prostą, a zarazem bardzo efektowną zabawkę do powieszenia np. w pokoju dziecięcym. Karuzela nabierze kolorów zgodnie z inwencją twórczą wykonawców. Prowadząca przeprowadzi uczestników przez proces wycinania, składania, malowania, a tym wszystkim udowodni, że zabawki ludowe są piękne i estetyczne.
Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Prowadząca: Monika Smyła
Koszt ww. warsztatów: 15 zł/ osoba
* W cenie biletów znajdują się materiał niezbędne do przeprowadzenia warsztatów, tj. papiery, kleje, nożyczki, drobne dekoracje, itp.
WARSZTATY KULINARNE w Izbie z Piecem, gdzie podczas Etnoranka z pomocą szefowej kuchni Ewy Szymko lub Pani Ewy Ziemby, uczestnicy przygotują tradycyjne potrawy w skład których wejdą zarówno danie śniadaniowe, obiadowe jak i deser. Po wspólnym gotowaniu i wymianie przepisów nastąpi najbardziej wyczekiwany czas warsztatów - degustacja przygotowanych potraw. Menu na każdy Etnoranek znajduje się poniżej:
Terminy wraz z przykładowymi potrawami do nauki i przyrządzenia na warsztatach:
- 26 stycznia: zacierka na mleku, proziaki, ser biały z masłem, jajecznica na mleku, racuchy, dżem, miód.
- 2 lutego - kluski od noża z mlekiem, ziemniaki z patelni, chałka, chleb w jaju, dżem, miód.
- 9 lutego – chleb wiejski z ziarnami , masło, barszcz czerwony z uszkami z kaszanką, babka ziemniaczana z sosem czosnkowym, oponki
- 16 lutego - żur kiszony z grzybami, placki ziemniaczane po iwelsku, smalcówki, dżem, miód.
- 23 lutego - rosół z gwoździa, kapusta z pichotą (fasolą), amoniaczki, chleb domowy, kiełbasa z pieca, warzywa kiszone.
Godziny rozpoczęcia: 10:30
Czas trwania: ok. 2 h
Koszt ww. warsztatów: bilet normalny 45 zł/osoba, bilet ulgowy 30 zł/osoba
* W cenie biletów znajdują się produkty niezbędne do przyrządzenia potraw.
Bilety na ww. warsztaty i zwiedzanie są do nabycia w kasie lub online.
Zapraszamy!