Wystawa czasowa "WEŁNĄ MALOWANE" - wernisaż 13 grudnia 2024
Gobeliny autorstwa Grażyny Tomasik
W okresie świąteczno noworocznym naszą galerię otuli tkanina. Zaprezentujemy tkane ręcznie, wełniane gobeliny autorstwa Grażyny Tomasik. Będzie ciepło, spokojnie, romantycznie i nastrojowo.
Zobaczyć będzie można malowane wełną krajobrazy w odsłonach czterech pór roku, ale także Krosno, ruiny Odrzykonia, czy dwór w Żarnowcu. Inspiracją wrażliwej na piękno przyrody autorki jest „mała ojczyzna”, znana i kochana okolica.
Gobelin to pochodząca z języka francuskiego nazwa tkaniny artystycznej służącej do dekoracji ścian. Naśladuje malowidło, przedstawiając sceny lub postaci. W XVIII-wiecznej Polsce nazywane były szpalerami.
Tradycja produkcji tkanin artystycznych w Polsce sięga co najmniej XVI wieku. Wytwarzano je chociażby w manufakturze Lubomirskich w Łańcucie, a wzory i projekty tworzyli miejscowi artyści.
Rękodzieło artystyczne jakim jest tkactwo ręczne wciąż ma swoich zwolenników, a nadawanie szpalerom nowych form zastosowania sprawia, że cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Grażyna Tomasik – pochodzi z rodziny, w której sztuka obecna była na co dzień. Jej ojciec Zenon Stanek był malarzem, a matka Krystyna tkała gobeliny. Dziadek od strony matki prowadził przed wojną zakład malarsko-dekoracyjny i złotem malował cyfry krośnieńskich zegarów.
Kontynuując rodzinną tradycję Grażyna została absolwentką wydziału tkackiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie. Zaraz po maturze rozpoczęła pracę w Zakładowym Ośrodku Kształcenia i Informacji „Krosnolnu”, gdzie na stanowisku plastyka projektowała tkaniny użytkowe. Droga zawodowa artystki wiodła również przez Dom Dziecka i Dom Pomocy Społecznej. W obu placówkach prowadziła zajęcie plastyczne w ramach terapii zajęciowej.
Oprócz tkania gobelinów Grażyna zajmuje się także malarstwem, haftem wstążeczkowym, biżuterią artystyczną i makramą.
Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych.
Artystka brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 13 grudnia 2024 do 2 lutego 2025
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji