Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "STRAŻNICY TRADYCJI" - wernisaż 8 listopada 2024

 

Strażnicy Tradycji to fotograficzny reportaż Pawła Malarczyka przedstawiający codzienne prace i życie pasterzy, którzy w trudnych, surowych warunkach zajmują się wypasem owiec w Karpatach. Każdego dnia zmagają się z samotnością oraz ochroną stada przed drapieżnikami. Nie jest to zajęcie dla każdego. Sezon wytrzymują najtrwalsze charaktery. Kultywując pasterskie tradycje, żyją od redyku do redyku.

 

Autor wystawy mówi:

Kilkanaście wizyt w Bacówkach, godziny z aparatem na pastwisku, czy wspólna wędrówka podczas redyku, pozwoliło mi lepiej poznać świat, dla którego tradycja i natura splatają się w harmonijną całość, zależną od rytmu przyrody.

 

Początki tradycji pasterskich w polskich Karpatach związane były z napływającą na te tereny od XIV w. ludnością wołoską, która wniosła istotny wkład w formujący się system lokalnej gospodarki, której podstawową dziedziną było pasterstwo

Tradycyjny wypas owiec trwał od św. Wojciecha (23 kwietnia) do św. Michała (29 września). Rozpoczynało go uroczyste wyprowadzenie owiec na górskie polany – redyk wiosenny. Owce od kilku, kilkunastu a nawet kilkudziesięciu właścicieli łączone były w jedno stado, okadzane dymem ze święconego ziela i przy słowach modlitwy kropione wodą święconą. Od tej pory aż do spendu - jesiennego redyku, zwierzęta pozostawały pod opieką bacy i juhasów.

              

                                

 

Wiadomości o autorze

Paweł Malarczyk urodził się w 1981 roku w Krośnie. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureatem konkursów fotograficznych. Ukończył Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie na kierunku Fotografia, a następnie swoją pasję i warsztat twórczy rozwijał w Krakowskich Szkołach Artystycznych na kierunku Fotografia Kreatywna.

Ukończył również Pedagogikę Społeczno-Opiekuńczą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  w Krośnie oraz  studia podyplomowe na kierunku Oligofrenopedagogika w Małopolskiej Szkole Wyższej w Brzesku.

Jego ulubionym tematem fotograficznym jest człowiek jego pasje, życiorysy, historie, które często napisało życie.

Twórca reportażu fotograficznego „ludzie dymu” przedstawiającego życie i pracę bieszczadzkich smolarzy na przestrzeni kilku lat.

Autor portretów socjologicznych Pasterzy, oraz osadzonych w Zakładach Karnych .

 

                                  

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 8 listopada do 8 grudnia 2024

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji