Wystawa czasowa "ŚLADY CZASU" kwiecień 2025
Wystawa Ślady czasu to spotkanie dwóch artystek sztuk wizualnych - Marty Krynickiej-Orzech oraz Alicji Przybyszowskiej - których twórczość łączy refleksja nad przemijaniem, zmiennością świata i ulotnością chwil. Ich twórczość, choć różnorodna w formie, tworzy spójną narrację na temat śladów, jakie czas pozostawia w materii, pamięci i emocjach.
Marta Krynicka-Orzech prezentuje cykl Artefakty, obejmujący grafikę, malarstwo oraz instalację. Jej prace badają relację między przeszłością a teraźniejszością, eksplorując ideę śladów dawnych dni, które wciąż rezonują we współczesności, jako zapomniane artefakty – dowody istnienia. Poprzez połączenie różnych technik i materiałów artystka ukazuje, jak czas kształtuje rzeczywistość, pozostawiając na niej swoją nieuchronną pieczęć.
Alicja Przybyszowska w cyklu Prześwietlenia przedstawia fotografie artystyczne, wskazujące subtelne, niemal efemeryczne momenty istnienia. Jej obrazy oddają wrażenie przenikania się warstw rzeczywistości – wspomnień, przedmiotów i krajobrazów. Dzięki grze światła i cienia, wieloznaczności form oraz nastrojowej atmosferze artystka zatrzymuje chwilę, podkreślając jej nietrwałość.
Wystawa Ślady czasu to podróż przez przestrzenie pamięci i percepcji, która zaprasza odbiorcę do refleksji nad nieuchronnością zmiany i pięknem ulotnych momentów. Twórczość Marty Krynickiej – Orzech i Alicji Przybyszowskiej jest zakorzeniona w historii oraz ludzkich losach związanych z Podkarpaciem i Małopolską – regionami, z którymi artystki są związane życiowo i emocjonalnie. Inspirują się one miejscami, wspomnieniami oraz narracjami, które ukształtowały tożsamość tych ziem, odnajdując w nich nieustanne ślady przeszłości i pamięci o minionych pokoleniach.
Wiadomości o autorkach:
Marta Krynicka – Orzech jest absolwentką studiów artystycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim, które ukończyła w 2006 roku. Swoją drogę twórczą rozpoczęła od grafiki warsztatowej. Kolejny etap poszukiwań prowadził ku ceramice artystycznej. Obecnie w swojej twórczości eksploruje różnorodne środki wyrazu, łącząc malarstwo akrylowe, grafikę warsztatową oraz ceramikę. W jej dziełach można dostrzec subtelne połączenie natury, symboliki oraz refleksji nad współczesnością. Artystka posługuje się paletą ziemi, często sięga po barwy spotykane w otaczającym nas środowisku naturalnym. Tworzy kompozycje pełne głębokich emocji i ukazujące złożoność zależności między człowiekiem a otoczeniem. Twórczość Marty Krynickiej – Orzech to swoiste lustro, w którym odbiorcy jej prac mogą odnaleźć własne przemyślenia i uczucia związane z postrzeganiem świata, upływem czasu oraz korelacji z naturą.
Alicja Przybyszowska – artystka sztuk wizualnych, fotografka, jurorka, kuratorka, pedagog. Uczestniczka festiwali i rezydencji artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2024 roku uzyskała tytuł Excellence Platinum FIAP (EFIAP/p) nadawany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP. Odznaczona honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej oraz Małopolskiej Nagrody Twórczości. Swoje prace prezentowała na dwudziestu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych na sześciu kontynentach. Twórczość jej została doceniona w ponad 160 konkursach na całym świecie, gdzie zdobyła prestiżowe nagrody.
Opowiadając o temacie, który podejmuje, poszukuje własnej drogi, często sięgając do bardzo intymnych doświadczeń. Uważa że dopiero w nich jest nasza autentyczność. Bezpośredniość jest tym językiem, którym możemy posługiwać się w rozmowie z światem zewnętrznym. W pracy artystycznej wypowiada się za pomocą fotografii, asamblażu oraz obiektów. Jej obecne poszukiwania skupiają się na cielesności, przemijaniu i pojęciu pamięci.
WERNISAŻ WYSTAWY: 4 kwietnia, godz. 17:00
CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 4 kwietnia do 4 maja 2025
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji