Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa - reFORMA - wernisaż 22 lipca 2022

Serdecznie zapraszamy na wystawę czasową „reFORMA”!

 

reFORMA to wystawa o integralności. Integralności człowieka z przyrodą, z materią (tkaniną, wełną, ziemią), z poczuciem przynależności do społeczności. To wystawa o mieszaniu się kultur, wykształceniu się bogatego wzornictwa – języka kodu i kontekstu kulturowego.

Tytuł wystawy odnosi się także do zreformowania poglądów na temat przyrody, do pochylenia się nad naturą, większego szanowania materiałów pochodzenia naturalnego.
Jak mówią o niej autorki: „Nasz projekt artystyczny jest krótką opowieścią o kolorze i formie ukształtowanej przez człowieka, jego zamiłowaniu do tworzenia tych form w oparciu o interpretację otaczającego świata. O zamiłowaniu do wzornictwa, sztuki ludowej, a także o funkcji przedmiotów. Poprzez realizację projektu zadajemy sobie i odbiorcy pytanie o sens tzw. pracy ręcznej, rękodzieła w kontekście cyfrowej, zmechanizowanej rzeczywistości.”

Wystawa jest próbą wprowadzenia odbiorców do świata międzynarodowego wzornictwa – kształtu i koloru, które dają możliwość wielorakiej interpretacji w materiale takim jak wełna (filc), czy papier. Celem wystawy jest wymiana doświadczeń na płaszczyźnie twórca – odbiorca w obszarze międzynarodowego wzornictwa etnicznego, przemiana obiektów i możliwość zróżnicowanej interpretacji projektu.

Prace znajdujące się na wystawie są inspirowane wzorami polskimi, rumuńskimi, ukraińskimi, mołdawskimi, białoruskimi. Tradycyjne wzory zostały ukazane w nowej lub innej jakości i z zamiarem dokonania zmiany. Nowa jakość polega na interpretacji i wykorzystaniu innego niż dotychczas materiału, nadaniu nowej funkcji lub przeskalowaniu. Immanentną częścią projektu będzie ukazanie sposobu pozyskiwania i obróbki surowców, z których zostały wykonane prace na wystawę.

Ekspozycja zawiera prace unikatowe - tkaniny i dywany (kolekcja autorskich prac modułowych) oraz autorskie prace obiektowe, które zostały wykonane specjalnie na wystawę w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Autorkami wystawy reFORMA są Joanna Rusin i Elżbieta Kuźniar.

-------------------------------------------

Joanna Rusin jest projektantką działającą na pograniczu sztuki tkaniny i designu. Cechuje ją niestandardowe podejście do dywanu, który traktuje jako przedmiot stymulujący wyobraźnię użytkownika. Celem jej pracy jest wzbogacanie obiektów kultury masowej o wartości z obszaru tkaniny unikatowej i pogłębianie wiedzy na temat wzornictwa ukierunkowanego na odbiorcę.

Studiowała projektowanie dywanów i tkanin w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2018 otrzymała tytuł doktora w dziedzinie sztuk projektowych i obecnie pracuje jako dydaktyk. Jest czterokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach sztuki i designu w wielu miejscach świata, między innymi w Eindhoven, Bukareszcie, Dżakarcie, Frankfurcie nad Menem, Helsinkach, Kopenhadze, Krakowie, Londynie, Lwowie, Łodzi, Madrycie, Mediolanie, Paryżu, Pekinie, Poznaniu, Rio de Janeiro, Rydze, Seulu, Stambule, Warszawie, Wilnie. Na koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się między innymi w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki i Designu w Rydze, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Kilimiarstwa w Glinianach na Ukrainie. Od 2003 roku współpracuje z przemysłem. Jej kolekcje klasycznych dywanów przeznaczone są do masowej produkcji.

Swoje autorskie studio projektowe założyła w 2004 roku. Współpracuje z instytucjami kultury, galeriami wzornictwa i architektami wnętrz. Tworzy unikatowe tkaniny, alternatywne dywany i dekoracyjne obiekty do wnętrz.

Jej autorskie kolekcje powstają z połączenia innowacyjnej formy, naturalnej materii i tradycyjnych technik tkackich. Interaktywne dywany-układanki wspomagają aktywność dzieci i pomagają w rozwoju motoryki podczas kreatywnej zabawy. Wszystkie jej produkty są rękodziełem. Modułowość wzorów pozwala na indywidualne rozwiązania kolorystyczne, dobór kształtu i formatu dywanów oraz możliwość wymiany pojedynczych elementów i szybką naprawę w wypadku uszkodzenia tkaniny. Projektując dywany pragnie pomagać w odpoczynku, rozwoju i terapii oraz w rozwijaniu pasji tworzenia. Jej intencją jest aby dywan odżył jako przedmiot autonomiczny.

 

Elżbieta Kuźniar zdobyła dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w 2004 roku, zrobiła doktorat w 2017 roku w Krakowie. Wzięła udział w ponad  200 wystawach. Na ostatnim roku studiów była stypendystką Ministra Edukacji Narodowej i Szkolnictwa Wyższego.

Otrzymała wiele nagród, głownie międzynarodowych. Bierze udział w międzynarodowych konferencjach, a jej prace publikowane były m.in. na łamach Textileforum.

Zajmuje się site-specific, sztuką obiektu i land artem. Inspiracje do realizacji prac czerpie z takich obszarów jak astrofizyka, duchowość natury, język kodu kulturowego, przestrzeń metafizyczna. W swoich pracach głównie posługuje się materiałami pochodzenia naturalnego.

Jej prace były wystawiane m.in. w Deutches Textilmuseum, Krefeld, Niemcy; Tuch + Technik Textilmuseum, Neumuenster, Niemcy; MIAT, Gent-Belgia; Centralnym Muzeum Włókiennictwa-Łódź; Musee des Beaux -Arts, Tournai, Belgia, Gloucester City Museum UK.

Prace artystki znajdują się w kolekcjach publicznych tj.: Musee des Beaux – Arts de Tournai, Tournai, Belgia; Association Histoires de Boites a Couture, Francja; S.A.C.S., Quiliano, Włochy; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Centranel Muzeum Włókiennictwa, Łódź; IFC, Department of Art & Art History, Alabama, USA; Fiber Art Jersey Girl, New Jersey, USA; The textile-collection of the Szombathelyi Képtár mini-textiles, Węgry; Muzeum Miasta Gdyni; Architects of Air, UK; Muzeum Książki Artystycznej, Łódź; Shetland Museum UK; Contextile  Biennial – Portugalia; Osten Biennial of Drawing, Macedonia.

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i kolekcjach publicznych w następujących krajach: USA, Polska, Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Ukraina, Mołdawia, Macedonia, Francja, Węgry, Anglia, Irlandia, Portugalia, Włochy.

,,Moje prace powstają zawsze z zamiłowania do tworzenia’’ Elżbieta Kuźniar.

 

------------------------------------------

Wernisaż wystawy odbędzie się 22.07.2022 r., godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 22 lipca – 30 sierpnia 2022 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny w godzinach pracy instytucji