Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "NATURA RZECZY" - wernisaż 10 listopada 2023

Wystawa autorstwa Moniki Smyły będąca rezultatem półrocznego projektu „NATURA RZECZY. Podkarpackie bibułkarstwo we współczesnej odsłonie”.

Projekt zrealizowany został w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo MKiDN

Bibułkarstwo jest nieodłącznym elementem podkarpackiej tradycji, polegającym na tworzeniu ozdób z papieru, kolorowej bibuły czy krepiny. Gospodynie podczas długich zimowych wieczorów, z względnie taniego materiału, tworzyły ozdoby izb, przydrożnych kapliczek, wieńców cmentarnych czy wielkanocnych palm. Aby zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych i wydłużyć żywotność swoich ozdób bibułkarki zanurzały je w roztopionym wosku, chroniło to bibułę przed utrata kształtu i koloru. Dzisiaj bibułkarstwo zaliczane jest do zanikających form rękodzieła ludowego, kultywowane tylko przez mistrzów tradycji i instruktorów rękodzielników w domach kultury.

Cykl obiektów, które składają się na wystawę, to efekt spotkań z ludowymi twórcami Podkarpacia. Ich wiedza i doświadczenie z zakresu technik bibułkarskich stały się bazą i inspiracją dla powstałych prac. Prezentowane formy odnoszą się do ludowych pająków, wielkanocnych palm czy kwiatowych girland okalających święte obrazy. 

Rdzeniem przeważającej części prac jest forma kwiatu. To on był głównym motywem bibułkarstwa, a jego struktura naśladowała rośliny najczęściej spotykane w wiejskich przydomowych ogródkach czy na polach. Synteza rośliny i przełożenie jej budowy na język plastyczny za pomocą bibuły czy krepiny pozwoliło na wykształcenie się technik bibułkarskich, którymi twórcy posługują się do dzisiaj. Cukierkowanie, becikowanie, zwijanie, nacinanie, sklejanie, owijanie w rękach sprawnego rękodzielnika zamieniało bibułę i krepinę w wieloelementowe, skomplikowane kompozycje.

Celem wystawy „NATURA RZECZY” jest ukazanie bibułkarstwa w nieco innej odsłonie, niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Autorka w swoich pracach przedstawia nie tylko typowe dla tej techniki formy jak cukierkowane róże czy szyszki. Sięga po polne rośliny: pokrzywy, koniczynę czy nawłoć i wykonuje ich krepinowe odpowiedniki. Pozbawione koloru obiekty stają się modelami pierwowzorów, przyciągając uwagę widza misternie budowaną strukturą. Również w pozostałych pracach to forma wysuwa się na pierwszy plan. Prace inspirowane pająkami czy palmami dzięki uproszczeniu formy i redukcji koloru zyskują nowy kształt stając się abstrakcyjnymi obiektami.

 

 

 

Monika Smyła (urodzona w 1985 roku w Tarnowskich Górach) - artystka i edukatorka. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Interesuje się sztuką współczesną oraz polską sztuką ludową. Zajmuje się haftem, malarstwem, tworzy obiekty i instalacje. W swoich pracach często łączy techniki rękodzielnicze ze współczesną tematyką. Swoje zainteresowania rozwija w dwóch obszarach: własnej praktyki artystycznej oraz pracy w instytucji kultury. 

Finalistka konkursów: Biennale Malarstwa Bielska Jesień, Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie, Krakowski Salon Sztuki, Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów imienia Mariana Michalika, Biennale Młodych Rybie Oko, Konkurs Fundacji Grey House, Międzynarodowy Konkurs Rysunku we Wrocławiu, Artystyczna Podróż Hestii, PROMOCJE Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą.

 

 

Wernisaż wystawy „Natura rzeczy” odbędzie się 10 listopada 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 10 listopada 2023 r. do 3 grudnia 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji

 

Spotkanie "Przy kawie o wystawie" do tej ekspozycji odbędzie się 26 listopada o godz. 16:00 i będzie ono połączone z warsztatami bibułkarskimi prowadzonymi przez autorkę prac. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.