Wystawa czasowa "MAM JA KONIKA" - wernisaż 4 października 2024
Wystawa Drewnianych Zabawek Ludowych autorstwa Jarosława Wnęka
Kto z nas ich nie miał? To one przychodzą na myśl, gdy wspomnieniami wracamy do beztroskich lat. Ptaki klepaki i drewniane koniki z odpustu lub jarmarku, szmaciane lalki czy pluszowe misie. Dzielni towarzysze dziecięcych zabaw. Powiernicy najgłębszych tajemnic. Milczący świadkowie radości i smutków. Najwierniejsi przyjaciele z dzieciństwa - ZABAWKI!
Bawiliśmy się nimi my, nasi dziadkowie i pradziadkowie. Zabawkami bawią się też nasze dzieci i choć ich forma czy materiał wykonania z czasem uległy zmianie, to funkcja pozostała niezmienna, mają cieszyć, bawić, pobudzać wyobraźnię, pomagać poznawać świat i nawiązywać relacje.
Zabawki głęboko zakorzenione w naszej kulturze, niegdyś wykonywane ręcznie z naturalnych materiałów, przedstawiające elementy życia codziennego, poza swą podstawową funkcją były również nośnikami tradycji i lokalnych zwyczajów.
Nasza październikowa wystawa tradycyjnych ludowych zabawek jest wynikiem pracy dyplomowej jej autora. Po raz pierwszy pokazana została podczas praktycznej realizacji tejże pracy 24 lutego 2024 roku we Frysztaku.
Inspiracją do jej powstania była mała figurka konika, którą dziewięcioletni Jarosław wystrugał przy pomocy dziadka Tadeusza w jego warsztacie, podczas wakacji spędzonych na wsi, wiele lat temu.
By mogła powstać, jej autor przeprowadził badania etnograficzne m.in. odwiedzając lokalnych twórców, zgromadził potrzebne materiały i narzędzia, wreszcie sam wykonał, zdobione w charakterystyczny dla siebie sposób, konie, bączki, ptaszki, kurki, fleciki, bryczki i wozy drabiniaste, które odwiedzających wystawę przeniosą w magiczny świat dzieciństwa.
Część wystawy stanowią również stare zabawki, zebrane przez autora podczas badań terenowych.
Jarosław Wnęk - młody, utalentowany twórca ludowy, przez lata swej twórczości był samoukiem, jednak w tym roku ukończył Policealne Studium Animatorów Kultury w Krośnie w zawodzie animatora kultury regionalnej. Miłośnik folkloru i pasjonat rękodzieła i tradycji ludowych. Pochodzi ze Stępiny, w której aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym.
Jako rękodzielnik zajmuje się m.in. haftem, snycerstwem oraz tworzeniem słomianych pająków ludowych. Swoimi umiejętnościami dzieli się podczas warsztatów.
W marcu 2024 roku za pisanki zdobione techniką batikową Jarosław Wnęk otrzymał III nagrodę w Konkursie "Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki WIelkanocnej" zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Jest utalentowanym muzykiem, gra na skrzypcach, śpiewa i tańczy w zespole ludowym "Twierdzanie" oraz śpiewa w Chórze "Sokół" z Frysztaka.
Zespół "Twierdzanie" wystąpi podczas spotkania z autorem z cyklu "PRZY KAWIE O WYSTAWIE", które odbędzie się 26 października.
CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 4 października do 3 listopada 2024
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji