Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Tradycje wigilii Bożego Narodzenia - niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski

 

Miło nam poinformować, że Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest jedną z instytucji wspierających depozytariuszy tradycji wigilijnych w procesie wpisu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa od 2013 roku, jest jednym ze sposobów na ochronę i promocję polskich tradycji, przekazów ustnych, zwyczajów, obrzędów czy wiedzy związanej z rzemiosłem. Decyzję o wpisie podejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek grup, wspólnot i organizacji pozarządowych, czyli Depozytariuszy danego elementu dziedzictwa, na podstawie rekomendacji Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Obecnie na liście znajdują się 107 wpisy.

Wpis na Krajową listę otwiera możliwość wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, kórej celem jest wyróżnienie na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych, stworzona na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Wpis na Listę Krajową i Listę UNESCO to wielka szansa dla tradycji wigili Bożego Narodzenia, które kultywujemy w gronie rodzinnym od pokoleń.

 

Jak można wyrazić swoje poparcie dla wpisu na Krajową listę?

Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (czas wypełnienia do 2 minut). Link do ankiety znajduje się w hiperlinku poniżej:

 

Tradycje wigilii Bożego Narodzenia - niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski

 

Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprosił Katedrę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (osoba do kontaktu: prof. Katarzyna Smyk) o pomoc w przeprowadzeniu niniejszych konsultacji społecznych. 

 

Dziękujemy!