Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 25-27.09.2020

Nie byłoby Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, gdyby nie fundusze europejskie.

Dlatego, przyłączając się do świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich, proponujemy Wam w ostatnim tygodniu września, szereg atrakcji!

Piątek, 25 września, godzina 18:00

„Rośliny święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała w Polsce” - otwarcie wystawy fotografii autorstwa Łukasza i Michała Łuczajów oraz współpracowników.
Zwyczaj święcenia kwiatów, przy okazji różnych świąt, był niezwykle ważny w polskiej kulturze tradycyjnej. Na wystawie pokażemy zdjęcia autorstwa Łukasza Łuczaja i współpracowników, prezentujące bukiety kwiatowe i zielne święcone w Dniu Matki Boskiej Zielnej i w Oktawę Bożego Ciała.

Wystawa będzie wynikiem wieloletniej pracy badawczej. Fotografowania i archiwizowania zdjęć bukietów na terenie całej Polski, którą systematycznie, od wielu lat, przeprowadza Łukasz Łuczaj oraz osoby współpracujące. Podczas otwarcia wystawy autor opowie o bogactwie, znaczeniu i symbolice niezwykłych roślin, od wieków zbieranych, przynoszonych do kościoła i wieszanych na honorowych miejscach w naszych domach.
Wstęp bezpłatny – konieczne są wcześniejsze zgłoszenia (limit osób). Zapisy na wystawę tutaj.Sobota i niedziela, 26 – 27 września, bezpłatne zwiedzanie Etnocentrum w godzinach: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Na wydarzenie bezpłatne konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Sobota i niedziela, 26 – 27 września, warsztaty kowalstwa w ramach projektu „Start – up w tradycję”, dofinansowanego ze środków MKIDN. Obowiązują bezpłatne wejściówki, lista uczestników została zamknięta.Niedziela, 27 września, godzina 19:00 – koncert duetu Daria Kosiek & Maciej Harna.

Daria Kosiek & Maciej Harna to sanocki duet muzyczny. Z jednej strony, to doskonały i doświadczony multiinstrumentalista, twórca i lidera Orkiestry Jednej Góry Matragony i współpracownik legendarnego KSU.
Z drugiej zaś, to wyjątkowe i niepowtarzalne umiejętności wokalne, członkini zespołu Widymo , folkowej Kapeli na Dobry Dzień i zwyciężczyni w kategorii solistów Przeglądu Pieśni i Muzyki Ludowej Kropa w Korczynie oraz Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
W swojej muzycznej podróży przedstawią tradycyjne pieśni ludowe pochodzące z karpackich światów między innymi Łemków, Bojków i Słowackich Rusinów, których przejmujące piękno i życiowe prawdy podkreśli cudowne brzmienie liry korbowej, instrumentu towarzyszącego w przeszłości dziadom i wędrownym lirnikom.

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja. Zapisy na koncert tutaj.

Niedziela, 27 września, godzina 10:30 – Etnoranek, wstęp bezpłatny.

Podczas Etnoranka będzie nadawana transmisja na żywo.

Wydarzenie bezpłatne / konieczna wcześniejsza rezerwacja.