Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Andrzejkowe wieczory w Etnocentrum

 

Koniec listopada to przede wszystkim długie jesienne wieczory, spokojniejszy czas na przemyślenia czy tworzenie planów na odległą, mniej lub bardziej, przyszłość. I tak było zawsze! Ludzie szukali sposobności by wykorzystać dane im wieczory. Szczególnym czasem były Katarzynki (24/25 listopada) i Andrzejki (29/30 listopada). Przyszłość próbowano odczytać  np. z wyścigu butów czy najdłuższej obierki jabłka.

W bieżącym roku Andrzejkowe wieczory w Etnocentrum to wydarzenie bardzo rozbudowane! Zapraszamy do skorzystania z oferty inspirujących spotkań, niecodziennych warsztatów i wybitnych koncertów!

Zapraszamy do udziału w czterech różnych Andrzejkowych wieczorach w Etnocentrum. Szczegółowy plan każdego wieczoru znajduje się poniżej:

 

Wieczór pierwszy:

23.11.2024 (SOBOTA)

  • 16:30 – 17:30 - Teatr dla dzieci pt Licho nie śpi

Licho nie śpi, czyli i duzi i mali chodzą na paluszkach. Może jednak nie? Zapraszamy do obejrzenia spektaklu, który jest pełen brzęczących garnków, porzekadeł, zabobonów, trzeszczących skrzypiec i zabawnych rymów, przy udziale instrumentów jarmarcznych. Inspiracją do stworzenia spektaklu była książka Agnieszki Taborskiej "Licho i inni". Ważnym elementem przedstawienia jest teatr cieni, który wprowadza widza w niezwykły świat rusałek, skrzatów i innych lich. Bohaterem przedstawienia jest postać Czarnego Licha, który lubi płatać różne figle i sprawiać kłopoty, ale o tym sza, bo - licho nie śpi…

Reżyseria, scenografia, scenariusz, obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk, Teatr Uszyty

Muzyka: Andrzej Kopczyk

Premiera: na Festiwalu Conrada w Krakowie w 2016 roku

  • 16:00 – 18:00  - Wróżby andrzejkowe
  • 18:00-19:00 - Koncert zespołu WIDYMO

WIDYMO zespół folkowy kobiecy, powstał w 2000 roku w Sanoku. Tworzy go 13 kobiet, które posiadają różne barwy głosowe. Zespół angażuje się w inicjatywy artystyczne mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego.

Dotychczasowe liczne koncerty odbywały się w prawie każdym zakątku Polski, a wiele także poza granicami naszego kraju. Zespół zapraszany jest zarówno na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej, jak i na kameralne występy w różnych przestrzeniach, takich jak muzea, galerie i kluby. Pierwszy raz z twórczością WIDYMO w Etnocentrum mogliśmy się zapoznać w 2022 roku.

 

Wieczór drugi:

28.11.2024 (CZWARTEK)

  • 16:00- 18:00 - Warsztaty zielarskie z Julią Wizowską*

Warsztaty zielarskie z Julią Wizowską, właścicielką fanpage Z duchem natury. Julia Wizowska.
Podczas warsztatów poznacie zioła charakterystyczne dla miłosnej magii ludowej. Efektem warsztatów będzie skomponowanie własnej mieszanki ziół do okadzania, stworzonej na podstawie poznanej na warsztatach symboliki roślin.

 

  • 19:00 - 20:00 - Wieczórek andrzejkowy z Kapelą Trzcinicoki

 

Wieczór trzeci:

29.11.2024 (PIĄTEK)

  • 16:00-18:00 - Warsztaty personalizacji obuwia z Anną Marią Zygmunt

Podczas warsztatów będziemy nadawać Waszym butom nowe życie, od dokładnego czyszczenia aż do pożądanego efektu. 

Najpierw dokładnie wyczyścimy obuwie i przygotujemy dobrą bazę. Następnie wykonamy projekt i przeniesiemy go na obuwie używając różnych technik, takich jak malowanie, sprejowanie czy naszywanie. A na koniec, andrzejkowym zwyczajem ustawimy nowe, odświeżone i oryginalne buty w kolejce do drzwi.

Prosimy uczestników o przyniesienie na warsztaty własnych butów, które chcą poddać renowacji.


 

  • 17:00 - Wernisaż wystawy prac uczestników naszych pracowni rękodzielniczych
  • 18:30-19:30 - Warsztaty instrumentalno-wokalne z zespołem Memento Mori Dance Club
  • 20:00-22:00 - POTAŃCÓWKA z zespołem Memento Mori Dance Club

MEMENTO MORI DANCE CLUB to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, archeologii i detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości.

Do tańca i posłuchu, zupełnie bez prądu, zagrają:
Antek Hasso-Agopsowicz – skrzypce i śpiew
Jacek Muża – tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew
Wolfgang Niklaus – lutnia oud, koboz, śpiew
Serhij Petryczenko – kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski – fisharmonia, skrzypce, śpiew, prowadzenie tańców
Marek Szwajkowski – baraban, bębenek obręczowy, śpiew
Maciej Żurek – skrzypce, śpiew, światłe kierownictwo artystyczne

fot. Jan Piszczatowski

 

Wieczór czwarty:

30.11.2024 (SOBOTA)

  • 14:00-16:00 - Warsztaty kulinarne *

Warsztaty kulinarne z Ewą Szymko. Podczas zajęć w Izbie z Piecem, każdy uczestnik nauczy się przygotowywać następujące potrawy:

- kapuśniak

- pyzy z mięsem okraszone boczkiem i cebulą

- staropolski piernik

  • 16:30-18:30 - Wróżby andrzejkowe
  • 19:00-20:00 - Koncert zespołu Wianek

WIANEK to muzyczne, elektro-folkowe duo Michała Burka i Klaudii Wójcik. Tradycyjne utwory ludowe w formie, do jakiej tańczy się dzisiaj w mrocznych klubach miast, pomieszane z klimatami pradawnych opowieści i lasów skrytych za mgłą. Miłość, zachwyt, nostalgia, smutek, śpiewane od wieków z pokolenia na pokolenie, skropione house'owym sosem.

 

 

Podczas Wieczoru trzeciego i czwartego będzie realizowana audycja na żywo z Etnocentrum, która pozwoli Państwu w dowolnym miejscu obejrzeć bieżące wydarzenia w Etnocentrum. Zachęcamy do oglądania!

 

Wydarzenia w ramach Andrzejkowe wieczory w Etnocentrum są bezpłatne. Na warsztaty znaczone * obowiązują wejściówki odebrane z Kasy Etnocentrum (dostępne od 26 listopada br.)

 

Aktualne wiadomości o wydarzeniu publikujemy tutaj: Andrzejkowe wieczory w Etnocentrum/FB

_________________________________________________________________________________

Andrzejkowe wieczory w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej są organizowane w ramach realizacji przedsięwzięcia "Jak kulturę młodym przekazywać".

Przedsięwzięcie jest realizowane z programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna.