Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "MY" – wernisaż 7 czerwca 2024

Tematyką czerwcowej wystawy jest: „Dialog człowieka z naturą, obserwacje, przeżycia oraz subiektywne przemyślenia” w pracach Urszuli, Pauliny, Stanisława i Jonasza Janowskich.

Natura – środowisko życia człowieka, punkt odniesienia, inspiracja dla wielu artystów. Sama tworzy obrazy, rzeźby, kompozycje idealne, które nie jeden autor próbował uwiecznić w swojej twórczości.

Wystawa autorstwa rodziny Janowskich inspirowana jest właśnie naturą ukazaną za pomocą czterech odrębnych technikach artystycznych.

 

AUTORZY:

URSZULA JANOWSKA (ur. 1960, Krosno). Studiowała w Instytucie Wychowania Plastycznego w WSP w Krakowie. Jest emerytowanym nauczycielem plastyki. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Tworzy w dziedzinie malarstwa stosując techniki: olejna artystyczna, akryl, akwarela. Inspiracją jej prac jest natura przedstawiana w sposób subiektywny i symboliczny.

PAULINA JANOWSKA (ur. 1985, Krosno). Ukończone szkoły: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (studia podyplomowe Projektowanie Graficzne), Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi (studia na kierunku fotografia tytuł mgr. ukończone z wyróżnieniem), Pomaturalne Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie (tytuł zawodowy: Animator), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie.
Konkursy:II nagroda z dziedziny Fotografia w konkursie Doliny Kreatywnej organizowanym przez TVP2. III nagroda w XII Międzynarodowym Niekonwencjonalnym Konkursie Fotograficznym Foto Odlot. II nagroda w kategorii płaskorzeźba w VII Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w Drewnie. Wyróżnienie w konkursie fotograficznym organizowanym przez Warszawską Szkołę Filmową. Była również laureatką konkursów fotograficznych organizowanych przez pismo „Foto”- I nagroda w konkursie „W ruchu” i II nagrodę w „ Czarno- biała rzeczywistość”. Wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Dziecko niepełnosprawne- kochane takie jakie jest, dlatego że jest”. Nagroda Fundacji „Fotografia dla przyszłości”.

STANISŁAW JANOWSKI (ur. 1960, Chełmsko Śląskie).  Twórca amator. Ulubionym materiałem rzeźbiarskim jest drewno i glina. Inspiracją dla jego prac jest natura połączona z wpływem sztuk różnych kultur  wzbogacona o własne przemyślenia.

JONASZ JANOWSKI (ur. 1988, Krosno). Twórca amator, który swoją przygodę z twórczością rozpoczął niedawno. Tworzy za pomocą technik rysunkowych: kredki, flamastry, cienkopisy, ołówki. Jego prace charakteryzują się zbiorem różnokolorowych kropek. Inspiracją jego prac są elementy natury połączone ze sobą w oparciu i przeżycia i skojarzenia.

 

 

 

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 7 czerwca do 30 czerwca 2024

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji