Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa pt. "Szydełkomaniaczka" - wernisaż 7 stycznia 2022

Z przyjemnością zapraszamy na wystawę czasową pt. "Szydełkomaniaczka", na której zaprezentujemy szydełkowe prace wykonane przez Panią Barbarę Dąbrowską. 


„Budzę się szczęśliwa z myślą, że mogę do ręki wziąć szydełko” – tak mówi o sobie Barbara Dąbrowska (ur. w 1940 r.), mieszkanka Krosna. Pani Barbara od lat zajmuje się szydełkowaniem. Wykonywania robótek na szydełku nauczyła ją mama i kiedy Pani Barbara miała 10 lat już powstały pierwsze jej prace.
Szydełkowanie to jej pasja życiowa. Każdą wolną chwilę spędza z szydełkiem w rękach. Dzięki temu może poszczycić się ogromną kolekcją swoich wyrobów, wśród których należy wymienić serwetki, obrusy, bieżniki, koronki, zazdrostki, rozety – które imponują wielkością i wysokim poziomem skomplikowania.
Pani Barbara tworzy piękne dzieła szydełkowe, które cieszą oczy i są fantastyczną ozdobą każdego wnętrza. Prace wykonuje z niezwykłą starannością i precyzją. Jej prace są doskonałym przykładem na to, że w kwestii rękodzieła żadna maszyna nigdy nie zastąpi czasochłonnej, cierpliwej i uważnej pracy ludzkich rąk. Spod jej ręki wyszło mnóstwo misternie wykonanych „cudeniek”. Bardzo wiele z nich trafiło w formie prezentu lub upominku do rodziny, przyjaciół i znajomych.
Zdolności artystyczne posiada córka Małgorzata malując ciekawe pejzaże, a ostatnio swoje talenty ujawniły prawnuczki, 7-letnia Marysia i 6-letnia Pola. Natomiast brat Pani Barbary – Jan realizuje z powodzeniem swoją pasję rzeźbienia drewnie.

Wystawa pt. "Szydełkomaniaczka” w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest pierwszą indywidualną wystawą prac Pani Barbary.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 stycznia 2022 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.


CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 7 stycznia do 6 lutego 2022 r.
MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji

 

Podczas zwiedzania i wernisażu obowiązuje reżim sanitarny:
- ilość miejsc ograniczona zgodnie z aktualnym rozporządzeniem,
- obowiązek zakrywania ust i nosa,
- obowiązek dezynfekcji rąk.