Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wystawa czasowa "Zatrzymać wspomnienia" - wernisaż 5 maja 2023

W Maju nasza Galeria rozkwitnie pejzażami i martwą naturą autorstwa Pani Jolanty Popielarz-Szopy.

Wystawa zatytułowana „Zatrzymać wspomnienia” to zatrzymane na płótnach minione chwile, odwiedzone miejsca, wspomnienia z dzieciństwa. Każdy obraz jest historią, którą autorka chciała zachować od zapomnienia.

Pani Jola jest artystką pasjonatką, która talent plastyczny odziedziczyła po dziadku. Miłość do malarstwa towarzyszyła jej od wczesnego dzieciństwa, lecz mimo marzeń o Akademii Sztuk Pięknych, życie napisało własny scenariusz.

Nasza Galeria na strychu słyszała już niejedną historię o zawiedzionych nadziejach i niespełnionych marzeniach. O pasjach odkładanych na lata do szuflady.

Historia autorki wystawy nie jest podszyta goryczą. Jest ona kobietą sukcesu, która odnalazła sposób na siebie. Artystyczne spełnienie daje jej praca zawodowa w charakterze fryzjerki, gdzie dobierając odpowiednią fryzurę wydobywa i podkreśla naturalne piękno twarzy klientów. Wolne chwile poświęca swojej największej pasji – malarstwu.

O sobie i swojej pasji mówi:

„Śmiało mogę powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwa. Kocham swoją pracę i to, że w wolnej chwili mogę malować. Nie muszę być sławna, wystarczy mi uśmiech na twarzach odbiorców. Najważniejsze to robić to co się kocha.”

 

Jolanta Popielarz-Szopa jest krośnianką. Jej zainteresowanie malarstwem rozpoczęło się już w wieku przedszkolnym. Od najmłodszych lat zachwycała się ilustracjami z bajek i to wtedy zrodziło się w niej marzenie aby zostać malarką.  Jej pierwsze prace cieszyły się uznaniem pań z przedszkola, rodziny i znajomych, którzy widzieli w niej talent, co dodawało jej motywacji. Pierwszym nauczycielem i krytykiem malowanych przez Jolantę pejzaży i martwej natury był jej obdarzony niezwykłym talentem plastycznym dziadek. Drugim marzeniem artystki była nauka w Akademii Sztuk Pięknych, jednak w jego realizacji przeszkodziły względy finansowe.  Substytutem ASP miała być szkoła projektowania odzieży, ale artystka szybko zrozumiała, że nie daje jej to tyle spełnienia co malarstwo. Po zdobyciu zawodu fryzjera i założeniu rodziny pasja zeszła na dalszy plan. Jola od 16 lat pracuje w zawodzie fryzjera w którym również spełnia się artystycznie. Dobrze dobrana fryzura, podkreśla walory twarzy, poprawia humor, dodaje pewności siebie. Czas pandemii podarował artystce czas. Mogła wrócić do malowania, poczuła ogromną chęć tworzenia i mimo zamknięcia działalności wypełniał ją niezwykły spokój i spełnienie. Pierwsze prace Jolanta pokazywała znajomym na Facebooku a ich pozytywny odbiór motywował ją i dodawał pewności siebie. Kocha malować a jej obrazy zdobią dom i stanowią doskonałe prezenty dla znajomych. Ma nadzieję, że znajdzie czas na wzięcie udziału w profesjonalnych warsztatach plastycznych.

Od paru lat Artystka wspiera różne fundacje z czego jest bardzo dumna.

 

 

Wernisaż wystawy „Zatrzymać wspomnienia” odbędzie się 5 maja 2023 o godz. 18:00 w Galerii wystaw czasowych w Etnocentrum. Udział bezpłatny.

CZAS TRWANIA WYSTAWY: od 5 maja 2023 r. do 31 maja 2023 r.

MIEJSCE: Galeria wystaw czasowych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

WSTĘP: wolny, w godzinach pracy instytucji