Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

ZMIANA TERMINU! Pokaz mody kolekcji "Łemkowyna" i koncert kapeli "Uherec"

 

Serdecznie zapraszamy na pokaz mody kolekcji "Łemkowyna" Anny Marii Zygmunt oraz towarzyszący mu koncert muzyki tradycyjnej w wykonaniu łemkowskiej wiejskiej kapeli "Uherec"!

Wydarzenie to będzie zakończeniem realizowanego w Etnocentrum projektu „Start-up w tradycję – cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Kosiek - adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, antropolog kulturowy (etnolog) absolwent IEiAK Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Cykl warsztatów rzemieślniczych obejmował takie dziedziny jak tkactwo, snycerstwo oraz kowalstwo, a zajęcia odbywały się od lipca do września. Celem projektu było zdobycie przez jego uczestników konkretnej, rzemieślniczej wiedzy, ale także utrwalenie elementów kultury tradycyjnej.
 
Autorką kolekcji „Łemkowyna” jest pochodząca z Lubatowej – Anna Maria Zygmunt. Projektantka przeniosła kulturę i sztukę terenów Łemkowszczyny na tkaniny, tworząc oryginalne ubrania wzorowane na łemkowskich strojach ludowych, tyle że w nowoczesnym wydaniu. Ubrania do „Łemkowyny” powstały z naturalnych tkanin, głównie lnu, sukna wełnianego, wełny oraz bawełny. Kolorystyka sukienek, spódnic, kombinezonów, czapek, a nawet butów, nawiązuje do tradycyjnych, łemkowskich strojów ludowych.
 
Powstała piękna kolekcja, która została doceniona oraz bardzo ciepło przyjęta w środowisku modowym. Wraz z projektantką pokonała tysiące kilometrów. W Polsce pokazywana była m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdyni, Rzeszowie, Kielcach czy podczas Łemkowskiej Watry w Zdyni. Zaprezentowana została również w Budapeszcie na European Fashion Union oraz w Szawli, w północnej Litwie na festiwalu VIRUS.
 
Do tej pory Anna Maria Zygmunt nie miała jeszcze okazji zaprezentować jej w swoich rodzinnych stronach. Bardzo cieszymy się, że stanie się to dzięki współpracy z naszą instytucją Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Pokaz „Łemkowyny” idealnie wpisuje się w naszą koncepcję. Jego unikatowość podkreśli towarzysząca pokazowi muzyka tradycyjna, grana na żywo przez łemkowską wiejską kapelę „Uherec”.
Wieczór zakończy koncert tejże kapeli. Łemkowska wiejska kapela „Uherec” to formacja muzyczna, którą tworzą muzykanci młodego pokolenia zakochani w tradycji ruskich górali karpackich. Pieśni i melodie pochodzące z archiwalnych nagrań - z płyt decelitowych, winylowych, taśm szpulowych i własnych badań terenowych to podstawa repertuaru. „Uherec” gra muzykę łemkowską w jej surowym, naturalnym brzmieniu. Białe głosy, tradycyjne instrumentarium i miłość do gór tworzą pierwotną i niezwykle ciekawą mieszankę.
 
Pokaz i koncert odbędą się w przestronnym holu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie!
 
Będziemy też relacjonować dla Was na żywo online!
 
Ze względu na ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, prosimy o poczynienie wcześniejszych zapisów.
Formularz do zapisów dostępny tutaj.
 
Choreografią zajmie się Anna Harsze
Na wybiegu kolekcję zaprezentują: Beata Czekańska, Natalia Dudycz, Angelika Hejnar, Oliwia Myczkowska, Paulina Pisula, Gabriela Polak, Monika Serwińska, Ewelina Słabka, Natalia Tworek, Angelika Wasyl oraz Piotr Bazentkiewicz.
 
Za makijaż odpowiadać będzie Fabryka Urody, a fryzurami zajmie się Lukashair.
Wszystko na zdjęciach uwiecznią: Wiktoria Folta, Elwira Gonet, Jakub Kozioł, Piotr Kuliga Fotografia, Fotografia Kacper Krzanowski, Fotografia Artur Michelis i Studio fotograficzne Norbert Nazarkiewicz.
 
Partnerem medialnym wydarzenia jest Krosno24.pl.
 
 
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Hol
piątek, 6 listopada 2020 r.
godzina 20:00
Do zobaczenia!