START-UP
Weź udział w darmowych warsztatach rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej!
Każde warsztaty poprowadzi dwóch specjalistów danej dziedziny. Pierwszym prowadzącym jest osoba z młodego pokolenia, a drugim przedstawiciel pokolenia starszego. Obie osoby są autorytetami w swoich dziedzinach, ale przez różnicę wieku, a tym samym różny bagaż doświadczeń, prezentują odmienne podejście do tematu warsztatów.
18 – 19 lipca - warsztaty tkackie, prowadzący Tadeusz Leczek i Anna Maria Zygmunt.
Czas trwania: 8 godzin (2 spotkania po 4 godz.)
Na ziemi krośnieńskiej zawód tkacza był zawsze poważany i ceniony, zapewniał bowiem pracę i chleb, stwarzał możliwości społecznego awansu, zwłaszcza mieszkańcom wsi.
Dzięki niemu Krosno było znane w całej Polsce, a krośnieńskie płótna lniane, wykonywane solidnie i konkurencyjnie pod względem ceny, utorowały sobie drogę na światowe rynki.
W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się podstaw tkactwa wykonując tkany dywanik.
Zapisy zakończone. Lista rezerwowa tutaj.
22 – 23 sierpnia – warsztaty snycerskie, prowadzący Kazimierz Łach i Paweł Armata
Czas trwania: 6 godzin (2 spotkania po 3 godz.)
Najbardziej skomplikowaną i wymagającą największej doskonałości formą obróbki drewna było wśród Łemków tradycyjne rzeźbiarstwo artystyczne uprawiane w szeregu łemkowskich wiosek. Ta ludowa sztuka osiągnęła najwyższy stopień rozwoju w niewielkich łemkowskich wioskach Wólka i Bałucianka, położonych niedaleko od miejscowości uzdrowiskowych Rymanów - Zdrój i Iwonicz - Zdrój.
Na warsztatach każdy uczestnik wykona płaskorzeźbę z motywami roślinnymi pod okiem dwóch mistrzów: młodszego i starszego pokolenia. Zajęcia praktyczne zostaną poprzedzone krótkim teoretycznym wstępem, w trakcie którego uczestnicy zapoznają się z techniką, materiałami i narzędziami snycerskimi.
Zapisy zakończone. Lista rezerwowa tutaj.
26 – 27 września – warsztaty kowalskie, prowadzący Andrzej Słowik i Bartłomiej Gazda
Czas trwania: 12 godzin (2 spotkania po 6 godz.)
Kto jeszcze potrafi podkuć konia? Kowalstwo to bardzo stary zawód, jednak w wyniku przemian gospodarczych po 1945 stracił na znaczeniu. Wzrost zainteresowania kowalstwem artystycznym w ostatnich latach, pozwala na odrodzenie się tego zawodu. Prowadzący przybliżą uczestnikom kowalstwo artystyczno-użytkowe, wzornictwo regionalne charakterystyczne dla poszczególnych regionów i grup etnicznych oraz techniki kowalskie na zimno i gorąco. Uczestnicy będą mogli zaprojektować własne wzory i zdobienia wyrobów kowalstwa użytkowego (wieszaki, uchwyty, zawiasy itp.). Zapoznają się z pracą w kuźni oraz zasadami bezpieczeństwa i podstawowymi czynnościami przygotowującymi do pracy kowala.
Zapisy zakończone. Lista rezerwowa tutaj.
7 listopada – spotkanie podsumowujące warsztaty
Podsumowaniem cyklu warsztatów będzie spotkanie w Etnocentrum wszystkich uczestników i prowadzących oraz prezentacja przedmiotów, które powstały w trakcie warsztatów.
Zwieńczeniem wieczoru będzie znany już w Polsce pokaz kolekcji „Łemkowyna” autorstwa Anny Marii Zygmunt oraz potańcówka z udziałem kapeli ludowej Witka Brody.
Do udziały w tych wydarzeniach zapraszamy również wszystkich chętnych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisanie się na listę tutaj.
Start-up w tradycję – cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.